Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Uczniowie z "szóstki" na Nocy Biologów

21.01.2015

Dział: galerie, kategoria: Sprawy miasta

51 dzieci z klas 4-6 (w tym...

Zdjęcie 1 z 6

51 dzieci z klas 4-6 (w tym członkowie LOP) wzięło udział w tej dorocznej imprezie popularyzującej szeroko rozumianą wiedzę biologiczną. W Instytucie Genetyki i Mikrobiologii uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych „Co czyni cebulę cebulą?”, na których mogli zaobserwować, jak się izoluje DNA z cebuli metodą domową przy pomocy prostych materiałów dostępnych w każdej kuchni (płyn do mycia naczyń, sól). Podobny charakter miały zajęcia o nazwie „Elektroforeza w mydelniczce”. Podczas pokazu zatytułowanego „Kolorowe bakterie” młodzi przyrodnicy podziwiali wyhodowane kolonie bakterii, przybierające przepiękne barwy. Dowiedzieli się o znaczeniu tych mikroorganizmów w naszym życiu, o ich pożytecznym i szkodliwym działaniu. W jednym z gabinetów mogli zobaczyć mikroskop elektronowy oraz poznać jego znaczenie w biologii i medycynie.

Największą popularnością wś...

Zdjęcie 2 z 6

Największą popularnością wśród uczniów cieszyły się warsztaty „Biologiczny detektyw”, zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe „Sowa” w Katedrze Biologii Człowieka. Ciekawe, pomysłowe stanowiska zachęciły najmłodszych do odkrywania biologicznych tajemnic. Mogli oni zbudować przykładowy łańcuch DNA, a przy stanowisku „Po liściach do rośliny” – rozpoznawać liście oraz iglaste gałązki i dopasować je do konkretnych gatunków drzew. „Niewidzialne ślady – daktyloskopia” było miejscem, w którym każdy mógł sprawdzić, jaki ma typ linii papilarnych i jak się rozpoznaje przestępców po ich odciskach palców. „Tropopolis – zostań super tropicielem” – tutaj dzieci rozpoznawały ślady zwierząt posługując się grą planszową z pionkami i kostką. Poznały też ulubiony pokarm poszczególnych gatunków ptaków. Dzięki temu mogą profesjonalnie przygotować karmniki dla ptasiej gromady zimującej w kraju.

Studentka z Międzywydziałow...

Zdjęcie 3 z 6

Studentka z Międzywydziałowego Koła Naukowego „Goryl” podczas wykładu z pokazem multimedialnym „Czy powinniśmy jeść zboża?” zapoznała słuchaczy z najnowszymi wynikami badań pokazujących szkodliwość gatunków zbóż, które są obecnie uprawiane na świecie. Gluten w nich zawarty nie służy zdrowiu człowieka i sprzyja występowaniu groźnych chorób.

 Ze wszystkich wykładów, po...

Zdjęcie 4 z 6

Ze wszystkich wykładów, pokazów, zajęć laboratoryjnych i warsztatów dzieci wychodziły zadowolone. Zdobywana wiedza nie pochodziła przecież z podręcznika, ale wprost od tych, którzy się nią praktycznie zajmują. Pracownicy naukowi i studenci biologii odkrywali przed swoimi młodszymi kolegami swoje naukowe pasje, zarażali entuzjazmem i zapraszali do studiowania w przyszłości nauk przyrodniczych.

W piątkowym odkrywaniu taje...

Zdjęcie 5 z 6

W piątkowym odkrywaniu tajemnic przyrody towarzyszyły dzieciom panie Bożena Pudlis, Janina Matuszak i Monika Stadniczenko oraz mamy kilku uczniów. Wszyscy uczestnicy „Nocy Biologów” czekają już niecierpliwie na „Noc Przyrodników”, która – miejmy nadzieję – będzie miała miejsce w naszej szkole na wiosnę.

Zdjęcie 6 z 6

AUTOR

Monika Stadniczenko-promocja SP6

Monika Stadniczenko-promocja SP6

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.