Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Podróż po niezwykłym roku 45

30.03.2015

Dział: artykuły, kategoria: Sprawy miasta

Podróż po niezwykłym roku 45

Pasjonaci historii z Dolnego Śląska 25 marca spotkali się w mieście wież i róż, aby móc uczestniczyć w konferencji historycznej - ”Rok 1945”. Do spotkania doszło dzięki współpracy Dolnośląskiej Rodziny Szkół imienia AK i Bohaterów AK i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – KSZpNP we Wrocławiu.

. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął gospodarz naszego pięknego miasta - burmistrz Michał Kołaciński.

Po powitaniu gości przez prezes Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK, dyrektor gimnazjum nr 2 im. AK w Oleśnicy – Dorotę Rasałę Świtoń głos zabrał burmistrz Oleśnicy. Dziękując Gościom za przybycie poinformował jak ważna dla nas jest historia naszego kraju.

Pierwszym prelegentem był Wojciech Trębacz – kierownik Referatu Edukacji Historycznej IPN we Wrocławiu. W swoim wykładzie:” Podróż po niezwykłym roku 45” poszukiwał odpowiedzi na pytanie „Czym był Wrocław w roku 45 na początku i na końcu?” Do ‘45 roku Wrocław był miastem niemieckim i nie miał większego kontaktu z wojną. Festug Breslau rozpoczął się w lutym wspomnianego roku i na tym wydarzeniu skupił swoją wypowiedź nasz wykładowca. Całość wykładu wzbogacała ciekawa prezentacja pełna unikatowych zdjęć, dokumentów i map. W drugiej części swojego wystąpienia pan Trębacz poprzez postać Leopolda Okulickiego, kapitana Włodzimierza Pawłowskiego przybliżył niezwykłą historię Armii Krajowej w czasie ‘45 roku i po zakończeniu działań wojennych. Opowiadał o ekshumacjach prowadzonych przez IPN m.in. we Wrocławiu na Cmentarzu Osobowickim. „ Nasycenie wydarzeń i rewolucja zmian , która nastąpiła tylko w jednym roku jest niewyobrażalna….” Tymi słowami zakończył swój wykład nasz prelegent, a usłyszana historia zapewne zainspirowała zebranych do głębszego badania dalszych losów stolicy Dolnego Śląska i Armii Krajowej.

Kolejnym prelegentem była nauczycielka Gimnazjum nr 2 Anna Kołodrubiec.  Tematem jej wystąpienia był : „ Rok 45 w powiecie oleśnickim i sycowskim” . W bardzo szczegółowym wystąpieniu, powstałym na podstawie prowadzonych badań , rozmów ze świadkami i ich rodzinami pani Anna opowiedziała zebranym dlaczego Powiat Oleśnicki był tak ważny dla Armii Krajowej, dlaczego na tych terenach działał ZWZ, a później AK. Na czym polegała jej działalność , jak również jaki był udział ludności w walce z Niemcami. Przedstawiła biogramy żołnierzy Armii Krajowej związanych z obwodem Oleśnica. Przybliżyła nieznane wcześniej fakty związane z osadzeniem w więzieniu oleśnickim, osądzeniem na karę śmierci i zgładzeniem we wrocławskim więzieniu na ul. Kleczkowskiej polskich patriotów – żołnierzy z Narodowej Organizacji Bojowej. Jej wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem i podziwem dla posiadanej wiedzy.

Ostatnim mówcą była Sylwia Krzyżanowska – główny specjalista Referatu Edukacji Historycznej IPN we Wrocławiu. Pani Krzyżanowska zapoznała zebranych z ofertą edukacyjną IPN-u zarówno tą na stronie pamięć. pl, jak i możliwościami wykorzystania współpracy w praktyce. Zebrani otrzymali ciekawe materiały dydaktyczne, które z pewnością zostaną wykorzystane w ich placówkach.

Na zakończenie koordynator  działalności Klubów Historycznych w województwie dolnośląskim – Dorota Rasała – Świtoń zachęcała zebranych do wstąpienia w szeregi klubów historycznych. Celem klubów jest krzewienie wśród młodzieży świadomości narodowej i patriotycznej, kształtowanie postaw obywatelskich opartych na znajomości historii, tradycji i powinności wobec państwa. Członkiem klubu może zostać każda placówka, czy osoba zainteresowana tematyką historyczną i wyrażająca chęć czynnego udziału w przedsięwzięciach klubu, jak również krzewienia wiedzy o Armii Krajowej – mówiła pani koordynator.

Kończąc spotkanie uczestnicy zostali poproszeni o włączenie się do projektu Gimnazjum nr 2: Żurawie. Uczennice Agata Maciąg i Agata Szczęśniak przybliżyły historię zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i  jej ofiary 12-letniej dziewczynki Kumiko. Gimnazjum nr 2 pracuje nad zrobieniem 1000 żurawi – orgiami, które mają zostać wysłane do ambasady Japonii. Przy pomocy uczniów członkowie konferencji wykonali kolejne żurawie.

Konferencja była nie tylko kolejną lekcją historii, ale również możliwością wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami, dyrektorami szkół z Dolnego Śląska, jak również pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej.

 

                                                                                                          Beata Rubaszewska – nauczycielka historii Gimnazjum nr 2 im. AK w Oleśnicy

AUTOR

obserwator BR

obserwator BR

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.