Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

ODZNACZENIA „PRO PATRIA” DLA NAUCZYCIELEK Z GIMNAZJUM NR 2

01.10.2014

Dział: artykuły, kategoria: Sprawy miasta

ODZNACZENIA „PRO PATRIA” DLA NAUCZYCIELEK Z GIMNAZJUM NR 2

W niedzielę, 28 IX 2014 r., w 75. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego, w Ratuszu Starym we Wrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie Medalu „Pro Patria” czterem oleśniczankom, będącym nauczycielkami w Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy. Odznaczone przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość

Rzeczypospolitej Polskiej to Małgorzata Czapiga- Maciąg, Teresa Cieśla, Beata Rubaszewska i Anna Kołodrubiec. Nauczycielki wraz z dyrektorem Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej panią Dorotą Rasałą- Świtoń zostały zaproszone jako goście honorowi na Uroczystą Eucharystię w kościele garnizonowym pw. Św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu, sprawowaną przez Ks. Biskupa Polowego Wojska Polskiego dr. Józefa Guzdka, połączoną z otwarciem i poświęceniem Kaplicy- Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, zaprojektowanej przez artystę rzeźbiarza Jerzego Kalinę.

Wyróżnione z zaangażowaniem działają w Dolnośląskiej Rodzinie Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK, powstałej z inicjatywy dyrektora Gimnazjum nr 2 w Oleśnicy Doroty Rasały- Świtoń. Rodzina Szkół skupia obecnie 16 placówek oświatowych na Dolnym Śląsku, współpracujących ściśle ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej w Okręgu Dolnośląskim i przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Nauczycielki systematycznie organizują spotkania młodzieży z kombatantami, konferencje poświęcone tematyce PPP i AK, realizują programy edukacyjne, przygotowują cykliczne Noce z filmem historycznym, wystawy rocznicowe, wycieczki edukacyjne dla młodzieży i członków ŚZŻAK oraz działają w Dolnośląskim Klubie Historycznym przy Gimnazjum nr 2 w Oleśnicy. Są także autorkami licznych publikacji, w których poruszają problematykę funkcjonowania SZP –ZWZ- AK i innych formacji niepodległościowych, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej, tj. działalności Polskiego Państwa Podziemnego, NOB, TOW, ZS, ZWZ, AK i Organizacji „Ojczyzna” na terenie byłego pogranicza polsko- niemieckiego oraz III Rzeszy (obecnie powiat oleśnicki), a także organizacji walczących w okresie zniewolenia komunistycznego. Poprzez prowadzone przez nie badania historyczne, przyczyniły się również do upamiętnienia miejsc męczeństwa członków polskiej konspiracji zbrojnej w czasie II wojny światowej w Oleśnicy. Systematycznie upowszechniają także życie i działalność żołnierzy AK, należących do ŚZŻAK Obwód Oleśnica.

AUTOR

obserwator BR

obserwator BR

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.