Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Nocne spotkanie z historią

21.02.2015

Dział: artykuły, kategoria: Sprawy miasta

Nocne spotkanie z historią

Dwudziestego lutego uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej i opiekunowi uczestniczyli w nietypowej lekcji historii - w czwartej nocy historycznej pod hasłem: Jan Nowak Jeziorański - kurier z Warszawy Młodzież i opiekunowie przybyli do szkoły o godzinie 18.00. Wówczas to rozpoczęły się gorące przygotowania do planowanego przedsięwzięcia.

Sale lekcyjne zamieniły się w kinową, jadalnię, sportową i wiele innych. O godzinie 19.00 wszyscy byli obecni, łącznie trzydzieści sześć  uczniów i pięciu opiekunów. 
 
Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu przybliżającego postać naszego bohatera. Nastepnie na uczestników nocy czekała niespodzianka. Stowarzyszenie Żywej Historii przybliżyło nam historię Armii Krajowej, uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy z II wojny swiatowej. Przybyli goście przygotowali dla nas pokaz broni z okresu II wojny swiatowej i z okresu walki  żołnierzy wyklętych z władzą komunistyczną. 
Kolejnym punktem programu było rozpoczęcie gry dydaktycznej: ,,Szlakiem Jana Nowaka - Jeziorańskiego”.  Pięć zespołów: Gryf, Huzar, Łączka, Trzmiel, Wilki  rozpoczęło rywalizację. Łącznie było do wykonania siedem zadań: wykonanie radiostacji Błyskawica, napisanie zaszyfrowanej depeszy, wykonanie komiksu na temat życia Jana Nowaka Jeziorańskiego, wykonanie pieczątki z ziemniaka - sybolu Polski walczącej, rozsypanka, trening pojkami. W ramach kolacji odbył sie konkurs  nt zdrowej żywności i konkurs na nietypowe kanapki. Po długich zmaganiach zwyciężyła grupa Huzar, II miejsce należało do Gryfa a III przypadło Trzmielom.
Północ minęła,nastąpił czas na podziękowania i wręczenie certyfikatów uczestnictwa, ale to nie był jeszcze koniec, o nie. Rozpoczął się seans filmowy. Największe wrażenie na uczestnikach zrobił film ukazujący polską szkołę w czasach  demokracji ludowej. 
Podobne działania miały miejsce tej nocy w innych szkołach im. Armii Krajowej na Dolnym Śląsku. Podczas trwania spotkania uczestnicy wszystkich szkół wymieniały się swoimi wrżeiai za pośrednictwem portalu społecznościowego.
Noc zakończyła się o godzinie 6 rano. Po uprzątnięciu szkoły wszyscy zmęczeni, ale pełni wiedzy i wrażeń rozeszli się do domów. 
 

AUTOR

obserwator BR

obserwator BR

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.