Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Nasze szkoły są powiernikami historii pamięci żołnierzy Armii Krajowej

24.09.2014

Dział: artykuły, kategoria: Sprawy miasta

Nasze szkoły są powiernikami historii pamięci żołnierzy Armii Krajowej

18 września 2014r prezes Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej wraz z grupą uczniów i nauczycielką historii uczestniczyła w sympozjum z okazji 75 rocznicy agresji ZSRR na Polskę w Miliczu.

Na spotkanie zostali zaproszeni członkowie Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK i Bohaterów AK, jak również zaprzyjaźnione instytucje . Po powitaniu gości przez dyrektora Milickiego Liceum pana Sławomira Strzeleckiego głos zabrał starosta milicki – Piotr Lech. W swojej wypowiedzi nawiązał do czasów młodości, w których temat agresji sowieckiej był tematem zakazanym.

O otwarcie sympozjum poproszono prezes Rodziny – dyrektor Gimnazjum nr 2 w Oleśnicy , panią Dorotę Rasałę Świtoń. Z jej ust usłyszeliśmy m.in.: „Nasze szkoły są powiernikami historii pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Nasz Patron to dla nas duma i wzór na dzisiaj , na jutro , na przyszłość..” Młodzi uczestnicy spotkania oklaskami nagrodzili tę wypowiedź.

Pełen emocji i poruszających słów program słowno – muzyczny zaprezentowała społeczność liceum w Miliczu. Tamtejszy Klub historyczny przybliżył zebranym wiedzę na temat wydarzenia, którego rocznicę świętowaliśmy. Kolejną możliwość poszerzenia wiedzy o historii dał nam wykład profesora Grzegorza Hryciuka , protektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład ten obok wiedzy historycznej zawierał również wspomnienia i anegdoty z życia profesora. O wpływie Armii Krajowej na losy II wojny światowej opowiadał Wojciech Trębacz, kierownik Referatu Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Kacper Domal ,uczeń Gimnazjum nr 2 w Oleśnicy pod opieką pani Beaty Rubaszewskiej opracował tablicę pokazującą agresję ZSRR na Polskę. Praca ta została zaprezentowana zgromadzonym gościom na sympozjum.

Na zakończenie spotkania uczestniczyliśmy w ognisku nad milickimi stawami.

Wnioski z sympozjum nasuwają się tylko jedne, wspomniane podczas spotkania przez panią Dorotę Rasałę Świtoń: „ Przynależność do rodziny Szkół spowodowała nawiązanie nowych przyjaźni, braterskich więzi, a w nas nauczycielach wyzwoliła kolejne inicjatywy.”

 

AUTOR

obserwator BR

obserwator BR

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.