Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w olesnickiej Bibliotece - Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Swietłany Aleksijewicz

13.05.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w olesnickiej Bibliotece - Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Swietłany Aleksijewicz

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" jest owocem wieloletniej pracy białoruskiej reporterki Swietłany Aleksijewicz. Przeprowadziła ona setki wzruszających i trudnych rozmów z uczestniczkami II wojny światowej, które do tej pory milczały, odrzucone i zapomniane przez władze i społeczeństwo.

W książce narratorkami są kobiety:€“ Rosjanki, Ukrainki, Białorusinki, które w czasie wojny pełniły służbę jako strzelcy wyborowi, snajperzy, piloci, lekarki, sanitariuszki, kucharki, praczki… Są to dramatyczne i intymne wyznania pań, które musiały odnaleźć się w „męskim” świecie. Losy żołnierek, które mimo wszystkich tych trudów pozostały wrażliwe, delikatne, marzące o miłości, domu i… ładnych sukienkach.

Poznajemy inne oblicze wojny, ponieważ kobiety opowiadają inaczej i o czym innym. „Kobieca” wojna ma swoje własne barwy, zapachy i przestrzeń uczuć. Własne słowa. Nie ma tam bohaterów i niesamowitych wyczynów, są po prostu ludzie, zajęci swoimi ludzkimi-nieludzkimi sprawami.

Jest to poruszająca i zapadająca w pamięć lektura, obnażająca cenzurowane dotąd oblicze historii. Swietłana Aleksijewicz i jej rozmówczynie mówią o trudnych i spornych tematach prostym językiem, nie gloryfikując zwycięzców.

Książka o kobietach, lecz zdecydowanie, skierowana nie tylko do pań.

 

Polecam serdecznie,

Małgorzata Rokosz

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.