Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w olesnickiej Bibliotece - Kobiety z czerwonych bagien Grażyny Jeronim-Gałuszko

29.08.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w olesnickiej Bibliotece - Kobiety z czerwonych bagien Grażyny Jeronim-Gałuszko

Grażyna Jeromin-Gałuszka to współczesna pisarka, autorka szeregu książek godnych polecenia wytrawnemu czytelnikowi. Jej powieść Kobiety z Czerwonych Bagien, opowiada o kobietach, których losy związane są z ich rodzinnym gniazdem - Czerwonymi Bagnami.

Już bijący z okładki spokój, harmonia i niezakłócona niczym cisza odzwierciedla treść opowiedzianej w książce historii, skłaniającej nas do refleksji nad własnym życiem. Jej bohaterki to niewiasty niezwykłe. Ich 100-letnią historią, czytelnik jest zauroczony jeszcze długo po przeczytaniu kart powieści. Opowieść snuje najmłodsza z rodu - Kornelia, prawnuczka stuletniej Rozy, która w Czerwonych Bagnach dochodzi do zdrowia po brutalnym napadzie i perypetiach sercowych. Opowiada ona o Juliannie, pierwszej mieszkance domostwa, której mąż zginął spadając z dachu w dzień narodzin Rozy, pozostawiając ją samą z córeczką i starającym się o jej względy dziedzicem Kotkowskim. Następne pokolenia kobiet spotykają swoich ukochanych mężczyzn lecz oni szybko odchodzą. Dzieje się tak najprawdopodobniej za sprawą klątwy dziedziczki Kotkowskiej. W tragicznych okolicznościach ginie dziedzic, później mąż Rozy - niemiecki oficer ocalony w czasie II wojny światowej, a potem jej córka Anastazja i jej mąż Andrzej. Mimo przedstawionych w powieści smutnych losów kobiet dostrzegamy, że nie popadają one w rozpacz, nie poddają się, żyją nadal uczciwie, pracowicie, mądrze i nigdy nie przestają nawzajem się wspierać i działać wspólnie, mimo dzielących je różnic. Choć zabrzmi to dziwnie, historia cierpienia tych kobiet niesie ukojenie. To powieść, którą czyta się jednym tchem. Z pewnością to zasługa stylu pisarki, cudownej narracji oraz inteligentnego humoru, którym bawi nas oczekująca na swoje setne urodziny Roza - seniorka rodu. Kornelia, która najmniej jest związana z Czerwonymi Bagnami, właśnie tutaj uleczy swoje serce i ciało. Polecam tę powieść o miłości, determinacji, o stawianiu czoła przeciwnością losu takim jak bieda, śmierć, utrata kogoś bliskiego. Świat Czerwonych Bagien może pochłonąć bez reszty, bo ma w sobie liryzm, mądrość i ciepło.

Do zaznania tych uczuć w powieści Grażyny Jeromin - Gałuszki serdecznie zachęcam.

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.