Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Złodziejka książek Markusa Zusaka

21.02.2014

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Złodziejka książek Markusa Zusaka

Jestem bibliotekarzem i moim zadaniem jest zachęcanie do czytania książek. Jednak tym razem zrobię wyjątek – zaproszę Państwa nie tylko do przeczytania książki, ale także do obejrzenia filmu, który właśnie wszedł na ekrany kin.

Jest to film niezwykły. Choć jego bohaterami są dzieci – dziewięcioletnia Liesel oraz dwunastoletni Rudy – nie jest to film dla dzieci, nie jest to także film wojenny, choć akcja dzieje się w przededniu i w czasie II wojny światowej. W klimat wprowadza nas także niezwykły narrator, który choć jest rodzaju żeńskiego, mówi o sobie „pracowałem dla najgorszych drani”. Jest to filmowa opowieść o miłości do ludzi, przyjaźni, rodzinie, o tym, że każde stworzenie żyje tylko dlatego, że zawiera sekretne słowo życia. I to słowo, a raczej słowa pomogły Liesel przetrwać samotność i strach. Ich siła i wyobraźnia staje się, nie tylko dla Liesel, ucieczką od rzeczywistości i źródłem radości. Jej niezwykła siła i determinacja, kiedy uczy się czytać i kiedy czyta innym jest imponująca. Staje się nawet tytułową „złodziejką książek”. Film w reż. Briana Percivala powstał w oparciu o bestsseller pod tym samym tytułem, autorstwa Markusa Zusaka. Choć kradzież książek jest moralnie naganna zachęcam Państwa do ich „kradzieży”, tak jak to robiła Liesel. Bo słowo to „jedyne co nas różni od kawałka gliny. Słowa są życiem”. A więc czytajmy, aby żyć.

Markus Zusak, Złodziejka książek, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2008.

Książka dostępna w Wypożyczalni w Bibliotece centralnej przy ul. Reja 10 i w Bibliotece "Pod Pegazem" przy ul. Kleeberga 4.

Elżbieta Sosnowska / PiMBP w Oleśnicy

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.