Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Wyspa klucz Małgorzaty Szejnert

29.05.2014

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Wyspa klucz Małgorzaty Szejnert

Przeglądając kwietniowy numer czasopisma „Kino”, natknęłam się na recenzję filmu Imigrantka Jamesa Graya z Marion Cotillard w roli Polki, która w 1923 roku przypływa do Stanów Zjednoczonych.

Obrazu nie miałam szansy obejrzeć, ale podczas lektury  artykułu przypomniała mi się książka, którą chcę dziś Państwu polecić. Nominowana do Nike w 2010 roku Wyspa klucz Małgorzaty Szejnert jest pierwszą polską próbą przybliżenia historii Ellis Island, maleńkiej wysepki w porcie miasta Nowy Jork, na której w latach 1892-1954 znajdowało się główne centrum przyjmowania imigrantów do USA. Właśnie ta wyspa stała się dla wielu Europejczyków symbolem „drzwi do raju”. Temat ten, często podejmowany przez historyków i pisarzy na całym świecie, w Polsce przez długi czas był pomijany, mimo, że nasi rodacy stanowili liczną grupę przybyszy. Wyspa klucz to rzetelny reportaż, przybliżający fascynujące dzieje wysepki od czasów jej pierwszych mieszkańców – Indian, poprzez wszystkie lata pracy stacji przyjmującej imigrantów, po działalność współczesnego Muzeum Imigracji. Co ciekawe, imigranci i ich historie schodzą na drugi plan. Uwaga skupiona jest na pracownikach centrum na Ellis Island – lekarzach, pielęgniarkach, komisarzach, tłumaczach i opiekunach społecznych. Autorka posługując się faktami i używając niezwykle prostego języka, przedstawia czytelnikom codzienność mieszkańców wyspy. Dodatkowym atutem publikacji jest piękne i staranne edytorsko wydanie (oficyna Znak), z licznymi fotografiami i bogatym materiałem źródłowym. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika historii.

Osobom zainteresowanym dziejami Ellis Island oraz pragnącym poznać historię swoich przodków, polecam dodatkowo bezpłatną bazę danych (http://www.ellisisland.org/). Zawiera ona skany dokumentów dotyczących pasażerów, którzy przypłynęli na wyspę pomiędzy rokiem 1892 a 1924.

 

Polecam serdecznie,

Małgorzata Rokosz / OBP

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.