Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Papierowe miasta Johna Greena

15.11.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Papierowe miasta Johna Greena

John Green jest wśród nastolatków na całym świecie pisarzem kultowym. Od 2013 roku również polscy czytelnicy mogą zapoznać się z jego twórczością. Na rynek wydawniczy trafiły trzy powieści autora, wydane nakładem wrocławskiej oficyny Bukowy Las.

Pośród nich znajduje się pozycja Papierowe miasta, za którą Green w 2009 roku otrzymał Nagrodę im. Edgara Allana Poe w kategorii Najlepsza książka dla młodzieży. Jest to historia 18-letniego Quentina Jacobsena, zwanego przez znajomych Q. Od dzieciństwa jest on zakochany w koleżance ze szkoły – popularnej buntowniczce Margo Roth Spiegelman. Zwyczajny nastolatek upatruje szansy zbliżenia się do dziewczyny, gdy ta prosi go o pomoc w dokonaniu zemsty na byłym chłopaku i przyjaciółce. Razem świetnie się bawią wymierzając karę oraz włócząc się po mieście. Życie Quentina na zawsze zmienia się, gdy Margo tuż przed zakończeniem szkoły ucieka z domu, a on jako jedyny zdaje się przejmować tą sytuacją. Q łączy wskazówki pozostawione dla niego przez dziewczynę, dzięki czemu dociera do papierowych miast oraz do prawdy o ukochanej i o sobie samym.

Książka w prosty, dowcipny i inteligentny sposób przekazuje nastolatkom istotne wartości, pozwala im zrozumieć świat i odnaleźć siebie. Green w mistrzowski sposób łączy gatunki, przeplatając ze sobą elementy literatury detektywistycznej i powieści drogi. Dzięki nieprzewidywalności, zwrotom akcji, wyraźnie zarysowanym bohaterom oraz lekkiej narracji, książkę czyta się jednym tchem.

Jest to uniwersalna opowieść o dojrzewaniu do samodzielności, miłości i zmiany poglądów, którą wydawnictwo na swojej stronie internetowej zachwala jako ambitną i autentyczną literaturę dla młodzieży i młodych duchem.

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.