Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Macocha Jadwigi Czajkowskiej

18.04.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Macocha Jadwigi Czajkowskiej

Zapraszam do przeczytania niezwykłej książki polskiej autorki Jadwigi Czajkowskiej pt. „Macocha”. Dlaczego książka jest tak niezwykła? W pewien sposób obala mity: macochy – złej, próżnej, podstępnej i takiej, która pragnie usunąć jedyną przeszkodę do szczęścia czyli pasierbów oraz mit dzieci – biednych, wykorzystywanych przez macochę i jej ewentualne „kochane” dzieci.

Bohaterka książki – Iza – zarzeka się, że nigdy nie wyjdzie za wdowca. Ale życie jest przewrotne, a Amor nie zawsze trafia do celu. Biorąc ślub z Piotrem, zostaje macochą dla jego nastoletnich dzieci – trzynastoletniego Tadeusza i jedenastoletniej Zosi. Musi się także zmierzyć z duchem nieżyjącej Ewy – pierwszej żony Piotra. I tu kończy się sielanka. Oczywiście dla niej. Tadeusz jest w stanie zaakceptować drugą matkę, ale Zosia już nie. Nie jest więc typem biednej, gnębionej sierotki lecz przewrotnej złośliwej nastolatki. Czy Izie uda się pokonać niechęć przybranej córki do siebie? Czy wygra porównanie z nieżyjącą matką, żoną i przyjaciółką?

To przyjemna i lekka lektura. Ma tylko jeden mankament – brak typowego zakończenia, bo koniec tej książki może mieć ich kilka. Zależy kto ją czyta.

Książka została wydana przez wydawnictwo Prószyński i S-ka i jest już dostępna w naszej Bibliotece.

Elżbieta Sosnowska / PiMBP w Oleśnicy

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.