Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Kiedyś przy Błękitnym Księżycu Katarzyny Enerlich

10.04.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Kiedyś przy Błękitnym Księżycu Katarzyny Enerlich

A pamiętasz jak byłam mała? – zdanie otwierające powieść Katarzyny Enerlich „Kiedyś przy błękitnym księżycu” jest kluczem interpretacyjnym całej książki, tak jak dzieciństwo dzieci alkoholików w większości przypadków jest przyczyną komplikacji i zawiłości osobowościowych, emocjonalnych i uczuciowych w ich dorosłym życiu.

Książka jest wnikliwym studium życia takiej osoby, która nie może uwolnić się od „skazy dzieciństwa”, dzieciństwa,  w którym królował alkohol, ubóstwo, nieustanny strach o siebie i pijącego ojca. Powieść jest jednak wolna od naukowego żargonu psychologicznego i modnego ostatnio epatowania drastycznymi obrazami przemocy, upodlenia i uzależnienia, których opisy wzbogacane są z lubością o fizjologiczne szczegóły.

Przeciwnie – autorka nadaje zdaniom swojej powieści tchnienie poezji i to nie tylko dlatego, że każdy rozdział otwiera wiersz (bądź fragment wiersza) Dariusza Kosmalskiego, poety z Inowrocławia. W każdym rozdziale znajdziemy śmiałe porównania nadające poszczególnym partiom bądź to polotu, bądź wzniosłości, czy wreszcie ekspresji wypowiedzi. Katarzyna Enerlich bardzo sprawnie eksploatuje język w poszukiwaniu jego piękna, subtelności i delikatności skupiając się jednakże na takiej organizacji tekstu, która powodowała, że akcja powieści pozostała do końca przejrzysta i uporządkowana. A zadanie było niełatwe – akcja była dość skomplikowana głównie poprzez zbiegi okoliczności, które opowiadaną historię czynią mało wiarygodną, choć oczywiście nie o wiarygodność i prawdopodobieństwo w literaturze chodzi.

Razem z bohaterką, w ekspresowym tempie (książka przeczytana jednym tchem w ciągu nocy) przeżywałem jej beznadziejną wydawałoby się walkę o miłość i uwagę ojca, później o akceptację i miłość innych mężczyzn i wreszcie o akceptację samej siebie – jej zwycięstwo wydaje się mało realne, mało prawdopodobne, tak jak trzynasta w ciągu roku pełnia – a ta zdarza się bardzo rzadko, raz na 25 lat, ale jednak…

To piękna, wzruszająca książka łącząca w sobie epicki konkret i poetycką zmysłowość.

A już w piątek, 12 kwietnia o godz. 18.00 Katarzyna Enerlich spotka się z czytelnikami w oleśnickiej Bibliotece Centralnej przy ul. Reja 10. (sala na parterze).

Rafał Wojtczak / PiMBP w Oleśnicy

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.