Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Idealne matki Doris Lessing

10.04.2014

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Idealne matki Doris Lessing

Na okładce książki czytamy "Idealne matki" film w kinach, ja natomiast bardzo serdecznie zapraszam do przeczytania tej książki. Być może nie unikniemy zapowiedzi kinowych, ale to nie szkodzi, ponieważ nie jest to książka o macierzyństwie i wychowania, ale o egoizmie, zachłanności i ulotności uczuć.

Pierwotnie opowiadanie to pod tytułem Dwie kobiety, zostało wydane w zbiorze, dziś możemy je znaleźć jako samodzielną pozycję wydawniczą, ze zmienionym tytułem, który bardziej oddaje zawartość książki.

Trudno nie wspomnieć o autorce: Doris Lessing, brytyjskiej pisarce, która w 2007 roku dostała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Na początku opowiadania czytelnik dostaje słodki obrazek, a potem kiedy już się zaciekawi tym, co właściwie się stało, autorka stosuje retrospekcję. Narracja trzeciej osoby powoduje, że widzimy wszystko z boku, właśnie tak, jakbyśmy oglądali film. Widzimy bardzo plastyczne obrazy przyrody, odczuwamy wewnętrzne nastroje bohaterów i to właśnie jest magia tej książki. Główne bohaterki” Liliane i Rozeanne, czyli lilia i róża - słodkie jak cała przyroda, sielanka, obraz szczęśliwego życia, „nasiąknięty przyjemnościami” w tej książce.

Całe życie do dorosłości pokazany na kilkunastu stronach, nie nudzi, wręcz przeciwnie, owiane niedopowiedzeniami i tajemnicą wciąga i porywa.

Znajdziemy tu wszystkie stany emocji podzielone pomiędzy głównych bohaterów: miłość, nienawiść, tajemnica, zdrada, przyjaźń, niedowierzanie, wzajemne oskarżenia, seks, namiętność, perwersja.

Przyjacielski układ, który nikogo nie dziwi i nie gorszy. Ale czy nas też nie? Jedna z bohaterek sama się zastanawia: „za to pełne szczęście musi spotkać nas kara?” Zachęcam, aby każdy sam to sprawdził i sam ocenił, bo warto.

Ewa Budziszewska / PiMBP w Oleśnicy

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.