Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Helena Rubinstein, kobieta, która wymyśliła piękno

15.08.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Helena Rubinstein, kobieta, która wymyśliła piękno

Helena Rubinstein, twórczyni znanej marki kosmetyków to barwna i charyzmatyczna postać. Naprawdę nazywała się Chaja Rubinstein, urodziła się w 1872 r w Kazimierzu, obecnej dzielnicy Krakowa.

Była najstarszą córką żydowskiego sklepikarza, miała siedmioro rodzeństwa. Ze względu na sytuację finansową, mimo iż chciała kształcić się dalej, edukację musiała zakończyć na szkole średniej. Kolejno Chaja pomagała ojcu w sklepie, odrzucając naciski rodziny aranżującej propozycje zamążpójścia. Obawy bliskich o staropanieństwo miały wpływ na późniejsze losy bohaterki. Wyjechała do rodziny w Wiedniu, gdzie pomagała w prowadzeniu sklepu z futrami. W międzyczasie zmieniła imię na Helena i zafałszowała datę urodzenia, odmładzając się o cztery lata. Dalszy etap jej wędrówki to wyjazd w wieku 24 lat do Australii. Podróż samotnej młodej kobiety w początkach XX wieku nie była czymś zwyczajnym. Helena wyruszała do Australii bez oszczędności, z dwunastoma słoiczkami kremu do twarzy, stworzonego według rodzinnej receptury sprzed wielu pokoleń. Uważnie obserwowała nowy świat, już na statku nawiązywała towarzyskie kontakty z kobietami. Znajomości zawarte podczas podróży, wykorzystała otwierając pierwsze salony kosmetyczne. Ta drobna, bo mierząca zaledwie 147 centymetrów wzrostu kobieta stworzyła imperium kosmetyczne. Jaka jest recepta na sukces trwający do dziś? Tego możemy się dowiedzieć ,śledząc losy Heleny Rubinstein, kobiety, która metodycznie podbiła swymi produktami kolejne kontynenty zaczynając od Australii poprzez Europę aż do Stanów Zjednoczonych. Jej ulubiona maksyma brzmiała” Nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety leniwe”. Czy czytelnikowi spodoba się jej historia oparta na żelaznym charakterze, jaki jest koszt tego sukcesu? Ocenę pozostawię osobom, które zechcą przeczytać tą opartą o bogate materiały źródłowe biografię.

Książkę poleca:

Krystyna Szumejło / Wypożyczalnia główna, PiMBP w Oleśnicy

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.