Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Harpie Joanny Chmielewskiej

29.11.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Harpie Joanny Chmielewskiej

Nieubłaganie przyszła pora roku, gdzie wieczory mamy długie i ponure, nie zachęcające do dalekich spacerów. Pogoda raczej też im nie sprzyja. Częściej sięgamy po książki pełne humoru, aby nabrać dystansu do szarugi jesiennej.

Chciałabym polecić taką właśnie książkę, zmarłej w ubiegłym miesiącu królowej polskiego kryminału Joanny Chmielewskiej. W jej książkach intryga kryminalna jest zaledwie osnową na której rozpięta jest akcja, pełna humoru i groteski.

„Harpie" są, moim zdaniem, jedną z najlepszych książek tej autorki. Tytułowe harpie to trzy siostry wychowujące swoją jedyną siostrzenicę 22 letnią Dorotkę – poliglotkę, znającą 14 języków obcych. Nie dociera do nich fakt, że jest to już osoba dorosła. Traktują ją jak , co najmniej ograniczone umysłowo dziecko. Kontrolują, przeszukują torebki, otwierają korespondencję, twierdząc, że jest za głupia na sekrety. Dorotka coraz częściej myśli o wyprowadzce, tylko tutaj na przeszkodzie staje brak funduszy.

I nagle pojawia się , jak wróżka spełniająca marzenia, bajecznie bogata chrzestna babcia Wanda z Ameryki. Po przyjeździe spisuje u notariusza testament, główną spadkobierczynią czyniąc Dorotkę. Starsza pani będąca jeszcze mimo wieku w pełni sił witalnych niespodziewanie schodzi

z tego świata w tajemniczych okolicznościach już w noc po spisaniu testamentu. Do akcji wkracza inspektor policji Edzio Bieżan, a podejrzani są dokładnie wszyscy.

Przezabawna komedia kryminalna, pełna wyrazistych i komicznych postaci, nieoczekiwanych zwrotów akcji, zabawnych dialogów i humoru sytuacyjnego. Każdemu poprawi nastrój. Polecam.

Małgorzata Godyń / PiMBP w Oleśnicy

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.