Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Bracia Sisters

28.03.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Bracia Sisters

Barwny okres lat pięćdziesiątych XIX wieku, w Ameryce trwa gorączka złota. Tytułowi bohaterowie bracia Sisters to płatni zabójcy wędrujący przez miasteczka Dzikiego Zachodu z Oregonu do Kalifornii ze zleceniem kolejnego zabójstwa.

W powieści odnajdziemy barwne opisy małych, podupadłych miasteczek znanych z westernów z saloonami, hazardem, szeryfami i damami do towarzystwa. Szlaki podróżne pełne są wędrowców porzucających swoje gospodarstwa i rodziny i poszukujących złotonośnej krainy. Pęd ludzi do szybkiego bogactwa wpływa na zmiany w ich zachowaniu, ze statecznych ojców rodzin stają się bezwzględnymi, chciwymi awanturnikami. Umierają przy drogach z głodu i na różne choroby, a kiedy  udaje się  im zdobyć namiastkę bogactwa, bezmyślnie ją trwonią. Zatracają się w szaleńczej potrzebie bogacenia się, a potem, rozczarowani zapominają o pierwotnych planach, popadają w nałogi i giną osamotnieni z dala od domów.

Na tle tych wydarzeń autor przedstawia nam historię braci z perspektywy młodszego Eli'ego - refleksyjnego, nerwowego brutala. W powieści nie ma klasycznego podziału na bohaterów pozytywnych i negatywnych. Zadziorni bracia to zabójcy siejący postrach w okolicy, a ich ofiary to przypadkowo napotkane postacie, najczęściej równie okrutne i zdemoralizowane. Autor stworzył niezapomnianą parę opryszków, którzy w skrytości ducha myślą o stabilizacji, miłości i powrocie do krainy dzieciństwa. Bracia Sisters to druga powieść autora, książka została nominowana do nagrody Bookera i Nagrody im. Walta Scotta  w kategorii powieść historyczna. Gorąco polecam.

Krystyna Szumejło / PiMBP

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.