Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Abdykcja. Wiersze zaangażowane i nie Radosława Wiśniewskiego

24.03.2014

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w oleśnickiej Bibliotece - Abdykcja. Wiersze zaangażowane i nie Radosława Wiśniewskiego

Ostatni tomik wierszy Radosława Wiśniewskiego Abdykacja. Wiersze zaangażowane i nie wydany w 2013 roku, utrzymany jest w tonach katastroficznych - w jednym z wierszy przywołana zostaje jedna ze sztandarowych postaci polskiego katastrofizmu - Józef Czechowicz i kryptocytaty z jego poezji.

Wiersze mimo tradycyjnej budowy wersyfikacyjnej przypominają miniopowieści, historyjki, epickie migawki, ale spisane są bardzo skondensowanym, nasączonym zwielokrotnionymi znaczeniami, kontekstami i odwołaniami językiem, czyli tym, co solą poezji. W przypadku poezji Wiśniewskiego solą sypaną na rany.

Jak rozumieć wpisane w podtytuł "zaangażowanie"? Czy to według powszechnie przyjętego i upraszczającego podziału cecha poezji traktującej o wojnach czy niesprawiedliwości społecznej i stawiającej sobie za cel próbę naprawy świata, czy też tchnięcie w wersy (między wersy?) bardzo osobistego, emocjonalnego stosunku do materii tematycznej poezji? Wiśniewski to z jednej strony poeta doctus, bardzo sprawny językowo, odwołujący się do wielu dziedzin nauki (imponująca jest zwłaszcza znajomość historii), z drugiej umiejący zagęścić i naładować emocjonalnie znaczenia zawarte w tekście.

"I jak to jest z tą historią?" pyta Jarosław Klejnocki w posłowiu "wyzwala nas, czy toniemy w niej?" Bo w wierszach Wiśniewskiego, jak pisze Jerzy Sosnowski, pobrzmiewają wszystkie wojny świata. Zacierają się między nimi granice czasowe i geograficzne, bezbronność jednostki przeciwstawiana jest potężnym trybom machin totalitaryzmu, a los ofiar obojętności reszty świata bawiącej się na igrzyskach obłudy, łudząco przypominających te berlińskie, moskiewskie, pekińskie, i wreszcie w Soczi... Czy poezja może wyzwalać? Czy może ocalać? Albo przynajmniej formułować akty oskarżenia? To pytania, które towarzyszyły mi w trakcie niemal całej lektury Abdykacji. Tak samo jak myśl, że igrzyska obłudy trwają w nieskończoność....

Rafał Wojtcak / PiMBP w Oleśnicy

Nagranie pochodzi z wieczoru promocyjnego tomiku Abdykacja w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.