Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia w bibliotece - Modliszka Ireny Matuszkiewicz

02.08.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia w bibliotece - Modliszka Ireny Matuszkiewicz

Powieści Ireny Matuszkiewicz opowiadają o zwyczajnym życiu. Autorka tworzy prawdziwe, poruszające historie. I tak jest również w przypadku jej najnowszej powieści pt. „Modliszka”. Rodzinne problemy Mileny i Lucjana Płoszyńskich, są bardzo prawdopodobne, a książka jest opatrzona adnotacją, że podobieństwa do osób żyjących i ich losów – przypadkowe.

Fabuła książki osadzona jest w realiach współczesnych - akcja toczy się głównie w Toruniu.
Milena Płoszyńska z zawodu protetyczka, jest zaradną, pełną werwy, pracowitą kobietą. W chwili gdy poznajemy jej losy ma czterdzieści cztery lata, spokojne, ustabilizowane życie, dobrego męża i dorosłego już syna z poprzedniego związku. Wydawać by się mogło, że wszystko układa się doskonale. Mąż Lucjan, prowadzi coraz lepiej funkcjonującą hurtownię budowlaną. Nie mogą narzekać na brak pieniędzy. Ich życie toczy się zwyczajnie, bez większych zawirowań. Nie można jednak w kontekście tego związku mówić o nudzie, lecz raczej o przywiązaniu, wzajemnej akceptacji i poczuciu bezpieczeństwa. Milena jest w trakcie planowania rodzinnych wakacji nad morzem, gdy nagle okazuje się, że jej poukładana codzienność to tylko ułuda. Przypadkiem wychodzi na jaw trwający już od dłuższego czasu romans męża i ciąża jego dużo młodszej wybranki. Szczęśliwe na pozór małżeństwo, niespodziewanie rozpada się, a Milena doświadcza całkiem nowych, dotąd zupełnie jej nieznanych emocji.
Niewierność męża to jednak nie jedyny problem, z którym musi się zmierzyć. Jej kończący studia syn również ma zostać ojcem i wprowadza do domu swoją przyszłą żonę.
Mijają kolejne dni, a główna bohaterka zmienia się w niezależną, pewną siebie kobietę. Ma czas dla swoich bliskich i przyjaciół, a także dla wszystkich którzy potrzebują jej pomocy. Sama też może liczyć na wsparcie rodziny. Ale jak mówi autorka o swojej nowej powieści: „…ci najbliżsi też potrafią przyczynić zgryzot. Świat bowiem usłany jest dobrymi ludźmi, tylko nie zawsze łatwo z nimi wytrzymać. Niemal każdy z bohaterów, łącznie z Mileną, mógłby powiedzieć o sobie: „Modliszka to ja”. Nie pożerają się z czapką i z butami, bo ich kanibalizm jest mentalny, wystarczy że podgryzają sobie skrzydełka, często z dobrego serca i w najlepszej wierze”.
Milena przebudowała swoje życie od podstaw. Odnalazła się w nowej sytuacji i chociaż nie raz stawała w obliczu trudnych wyborów to ostatecznie to dla niej bilans zysków i strat wypadł korzystnie.

Dojrzała, mądra, pełna ciepła i humoru historia. Serdecznie polecam.

Jolanta Bojakowska / PiMBP w Oleśnicy

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.