Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia - Wanna z kolumnadą Filipa Springera

10.10.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia - Wanna z kolumnadą Filipa Springera

Brzydota za którą płacimy Springer zabiera czytelnika w podróż drogami polskiej przestrzeni architektonicznej. Nie jest to niestety podróż miła i przyjemna.

Wędrujemy razem z Autorem po nieładzie przestrzennym w otaczającej nas rzeczywistości. Podkreśliłam nieładzie, bo ład przestrzenny to: takie ukształtowanie przestrzeni, które tworzy harmonijną całość, uwzględniając wymagania funkcjonalne, społeczno-gospodarcze, środowiskowe oraz kulturowe. Tyle definicja, a rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

I tak, przedmieścia, na których powstają teraz osiedla mieszkaniowe, są często, całkowicie odcięte od świata. Nie ma szkół, przedszkoli, sklepów czy ośrodków kultury. Są za to tanie bloki upchane przez deweloperów na mikroskopijnych działkach. Główna infrastruktura takiego osiedla to budka strażnika i automatyczna brama. Deweloperzy nie sprzedają domów, oni sprzedają marzenia

W rozdziale Pasteloza, Filip Springer dotyka poczucia naszej estetyki. Główną areną do jej realizacji są wielkie bloki, których kolory najczęściej wybierane są nie przez architektów, ale przez sekretarki prezesów osiedli. I tak powstaje kolorowy zawrót głowy, który z estetką nie ma nic wspólnego.

Autor porusza też temat samowoli budowlanej i kształtowania tak prawa miejscowego przez lokalne samorządy aby służyło inwestorowi a nie ładowi przestrzennemu. Takim przykładem jest wybudowany w Karpaczu hotel Gołębiewski, który w 2012 roku został wybrany przez czytelników Polityki na arcymaszkarę III RP.

Filip Springer pokazuje, jak łatwo można zepsuć to, co miało być ładne i miało współgrać z otoczeniem, a stało się zwyczajnym kiczem, tandetą.

Ta książka w swoim pesymistycznym wymiarze ma jeden optymistyczny. Może ktoś kto ją przeczyta, zacznie dostrzegać brzydotę, która z powodu przyzwyczajenia jest traktowana jako norma estetyczna i skłoni do myślenia nad otaczającą nas przestrzenią.

Danuta Balsewicz / PiMBP w Oleśnicy

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.