Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia - Macierzyństwo non–fiction, czyli relacja z przewrotu domowego Joanny Woźniczko- Czeczot

04.07.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia - Macierzyństwo non–fiction, czyli relacja z przewrotu domowego Joanny Woźniczko- Czeczot

Książka, wobec, której ciężko przejść obok i nie zwrócić uwagi, na tytuł, dla zainteresowanych tematem macierzyństwa. Jako matka o wiele częściej sięgam do półki, z tzw. książkami „pomagajkami” Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna – Biblioteka Pod Sową, gromadzi książki związane z tematyką, macierzyństwa, rozwojem, oraz wychowaniem dzieci. Miejsce Przyjazne Rodzicom, bo to tu właśnie, możn

„Macierzyństwo non, – fiction, czyli relacja z przewrotu domowego” Joanny Woźniczko- Czeczot to nic innego, jak zapis dylematów, młodej mamy związanej z ciążą, porodem, karmieniem, wychowaniem nowego członka rodziny.

Na pierwszy rzut oka można by odebrać tę książkę, może jako próbę zniechęcenia do macierzyństwa, lub przynajmniej jako zbiór frustracji, narzekanie, przedstawienie w negatywnym świetle wszystkich obowiązków i czynności związanych z wychowywaniem i opieką nad maleńkim dzieckiem....Ale to nieprawda, bo po raz pierwszy, ktoś odważył się głośno nazwać i opisać jak rzeczy się mają!!!

Autorka protestuje przeciwko zmowie milczenia, która panuje wśród matek, wszystkie zgodnie utrzymują, że są szczęśliwe, bo są Matkami. Nie wolno i nie wypada powiedzieć nic przeciwko Macierzyństwu... Te poglądy nie są mi aż tak bardzo bliskie, ale również spotykam się z takimi opiniami wśród mam, z którymi przebywam. Za to prawdziwe i bardzo bliskie jest stwierdzenie, że życie kobiety wraz z narodzinami dziecka - zmienia się diametralnie i bezpowrotnie. Nie ma już wolności. Cała uwaga matki jest skierowana na dziecko. Wychodzenie z domu( w celu rozrywkowym)staje się rzadkością, życie towarzyskie marnieje lub znika, wszystko w życiu przechodzi transformację. Autorka w bardzo zabawny sposób porównuje zwyczaje sprzed ciąży i po narodzinach dziecka. Jakie to prawdziwe!!! Tutaj podpisuję się obiema rękoma!!!

Porusza też temat zmienionych relacji w małżeństwie, czasem kryzysu, zmniejszonego libido. Zmęczenie, wyczerpanie, nadwerężona cierpliwość, wreszcie nierówności płci w procesie wychowywania dzieci.

Książka, która warta jest zwrócenia uwagi, wśród tego typu literatury.

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.