Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia - Dobre dziecko Romy Ligockiej

05.04.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia - Dobre dziecko Romy Ligockiej

Czy istnieje wyrazisty podział, który niczym miecz rozdziela ludzi dobrych od złych? A może jest tak jak pisze w swojej najnowszej powieści Roma Ligocka, że „Wszyscy jesteśmy przedziwną mieszaniną strachu, słabości, dobrych intencji i złych uczynków. („Dobre dziecko” str. 136)

Najnowsza, wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego książka Romy Ligockiej nawiązuje do jej cieszącej się uznaniem powieści Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, która podbiła serca wielu czytelników. Autobiograficzna książka ukazuje życie autorki, której dzieciństwo i młodość przypadło na trudny okres w dziejach Polski. Przyszło jej żyć w czasie wojny, prześladowania Żydów, a getto odcisnęło piętno na całym życiu tej kobiety. Ucierpiała nie tylko mała Roma, ucierpiała jej rodzina, ucierpiał naród żydowski. A po wojnie okazało się, że dla tej nacji nie nadeszły wcale łatwe czasy. Nowy system okazał się równie bolesny jak wojna. A Roma przemieniona na Romanę, odarta z nazwiska rośnie, przemienia się z dziecka w panienkę. Lata pięćdziesiąte są dla niej czasem przejścia z krainy dzieciństwa w młodość, ale nie dane jej jest cieszyć się ciepłem rodzinnego domu, spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Umiera jej ojciec, wkrótce po wyjściu z więzienia. Matka nawiązuje romans z żonatym mężczyzną, a związek ten zamiast namiastki miłości przynosi ból i cierpienie. Córka widzi jak jej matka popada w depresję i razem z nią przeżywa koszmar. Czuje się odepchnięta i samotna. Wciąż szuka w sobie winy. Czuje, że nie jest dobrą córką, że zawodzi matkę i to przez nią jej rodzicielka tak cierpi. Ma wyrzuty sumienia, cierpi na anoreksję. Jakże żal było mi tej dziewczyny, która została ofiarą nieuporządkowanego życia swojej matki - Tosi, która chyba nie kochała dostatecznie swego dziecka, zbyt łatwo poddając się egoizmowi i własnym przeżyciom. Dziewczynka boryka się z wieloma problemami. Dorastanie jest dla niej bardzo ciężkim okresem, w którym rodzą się kolejne kompleksy, koszmary i złe emocje. W połączeniu z tymi wojennymi traumami są dobrym gruntem do zmarnowanego życia. Dobre dziecko to zatem opowieść o walce ze złymi stronami życia, z bolesnymi ciosami, których los Romie nie szczędzi.
Dla kontrastu autorka wplata w treść powieści cudownie nostalgiczny pamiętnik swojej babci Anny, która żyła w okresie międzywojennym. Ta stateczna żydowska matrona prowadziła bogaty dom, wychowywała czworo dzieci i miała zupełnie inne problemy. Z kart tego, pachnącego wyborną kuchnią pamiętnika, wyłania się obraz Tosi-dobrego dziecka. Jak to możliwe, że ta sumienna, spokojna Tosia, która ocaliła jedyną córeczkę w czasie wojny po wojnie robi wszystko, żeby zmienić jej życie w koszmar. Czasem koszmar przerywany jest chwilami w górach lub nad morzem i ciekawą lekturą, bo właśnie świat książek odkrywa u progu dorosłości nasza bohaterka.
Książka ta, to piękne połączenie autobiografii, pamiętnika i powojennych wspomnień. To opowieść bardzo intymna i pełna emocji. Ligocka, jak na mistrzynię przystało, pisze o sprawach trudnych prosto i ciepło. Możemy zajrzeć głęboko w duszę Romy. Czytając, będziecie Państwo się wzruszać, bo nie sposób pozostać obojętnym wobec tak emocjonalnego przekazu.

Gorąco polecam.
Anna Zielińska-Rybak (PiMBP w Oleśnicy)

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.