Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia - Bratysława jest mała Pavola Rankova

09.09.2013

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia - Bratysława jest mała Pavola Rankova

Bratysława jest mała, a literatura słowacka mało znana. Pierwsza część powyższego zdania to tytuł genialnej książki Pavola Rankova w kongenialnym tłumaczeniu Tomasza Grabińskiego - wyboru opowiadań pochodzących z trzech różnych zbiorów. Druga część to powód, dla którego zdecydowałem się zachęcić Państwa do jej przeczytania.

Tytuł wyboru to tytuł jednego z opowiadań, do pozostałych ma się zdecydowanie nijak, jednak nie tytuły są najistotniejsze w tej książce.

Rankov nadaje swoim opowiadaniom formę dziennika, pamiętnika, listu, czegoś w rodzaju spowiedzi (jedno z kilkustronicowych opowiadań składa się tylko z jednego zdania – w odróżnieniu od Bram Raju Jerzego Andrzejewskiego całość wypowiedziana jest przez jeden podmiot) i innych gatunków – mistrzowsko żongluje konwencjami, wciąga czytelnika w grę, której zaskakujące reguły ten drugi poznaje dopiero w trakcie lektury. Czasami odnosi się wręcz wrażenie manipulacji – w czysty realizm na początku opowiadania zupełnie niespodziewanie (najczęściej subtelnie i niezauważalnie, co stanowi niepowtarzalny urok pisarstwa Rankova) wplatają się elementy fantastyczne, zupełnie nie przystające do praw porządkujących świat przedstawiony na początku utworu. Bohaterowie zaskoczeni często znalezieniem się w innym świecie, rządzącym się innymi prawami, zdają się powątpiewać w autentyczność swoich przeżyć, autentyczność otaczającego ich świata, zdają się wreszcie razem z czytelnikiem powątpiewać w istnienie siebie samych rozumiejąc jakby konieczność permanentnego definiowania siebie i rzeczywistości.

Jeśli do tego wszystkiego dodamy kapitalne, zaskakującego puentowania, niezwykłą lekkość wypowiedzi, doskonały zmysł obserwacji połączony z subtelną ironią i aurę tajemniczości jaką potrafi tchnąć w każde zdanie, w każdy przedstawiony niezwykle plastycznie obraz - nie ulega wątpliwości, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich poszukujących w literaturze zaskoczenia, a jednocześnie uporządkowanego, pełnego harmonii języka i niebanalnych historii.

Rafał Wojtczak / PiMBP w Oleśnicy

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.