Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia - Azyl Izabeli Sowy

06.02.2014

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia - Azyl Izabeli Sowy

Izabela Sowa - jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, autorka kilkunastu książek. Rozgłos i sympatię czytelników zdobyła dzięki bestsellerowej serii ”owocowej”.

Wydane w niej kolejno: Smak świeżych malinCierpkość wiśniHerbatniki z jagodami orazZielone jabłuszko zapewniają czytelnikom jednocześnie dawkę humoru i ważnych przemyśleń. Ceniona za styl, cięty język i pogodę ducha, nie uciekająca od trudniejszych ”życiowych” tematów.

Azyl - kolejna jej powieść to ciekawie opowiedziana historia kobiety, która dokonuje swoistego rozliczenia z samą sobą, próbuje uporządkować swoje życie i pogodzić się z przeszłością. To opowieść o uczuciach, ważnych decyzjach oraz o tym, że "to, co nas spotyka ma głęboki sens, nawet jeśli boli”.

Jedno przypadkiem znalezione w laptopie męża zdjęcie z jego podróży służbowej do Tajlandii, odmienia dotychczasowe życie Wiktorii - głównej bohaterki. Bez słowa wyjaśnienia zostawia za sobą wszystko i wyjeżdża do Chorwacji, miejsca, które zapamiętała dzięki szczęśliwym wakacjom z dzieciństwa. Ucieka nie tylko przed rozmową z mężem ale również przed wspomnieniami z przeszłości. W zniszczonym przez wojnę Dubrowniku Wiktoria bardzo szybko się aklimatyzuje. Nawiązuje nowe znajomości z Jasną, Vinko i Sandrą, opiekunką schroniska dla niechcianych psów w Zarkovicy. Wszystkich łączy praca w azylu. Tu również i ona znajduje sens w pomaganiu, zmienia się, dojrzewa emocjonalnie i konfrontuje się z tym co jest dla niej najbardziej bolesne.

W rozmowie z Marcinem Wilkiem, o swojej najnowszej książce autorka mówi: ”kiedyś wiele nocy spędziłam na przeczesywaniu internetu i szukaniu stron, na których oglądałam zdjęcia ukazujące, jak ludzie mogą być okrutni dla samych siebie albo zwierząt. W pewnym momencie uznałam, że to przeglądanie do niczego nie prowadzi poza niszczeniem siebie. Stwierdziłam wtedy, że mam dość czytania o złych ludziach i o tym co robią. Zaczęłam się interesować dobrem. I tymi, którzy próbują ze złem walczyć... wiele osób tworząc azyl dla zwierząt znajduje go dla siebie, odnajduje się w opiece i trosce o słabszych. Dla mnie problemy zwierząt czasem są ważniejsze niż moje własne. Stąd też wzięła się ta książka. Wtedy postanowiłam, że nie chcę już czytać o złych ludziach. Chciałam opisywać tych, którzy walczą o poprawę sytuacji. Bo - to najciekawsze - pomagając innym pomagają sobie.

Schronisko opisane w powieści wzorowane było na autentycznym azylu, w którym autorka pomagała podczas swoich wakacji w Dubrowniku. Dzięki temu obraz tego miejsca jest tak boleśnie realny.

Książka zaskakuje prostotą języka. Wartością powieści jest też styl: bez rozbudowanej fabuły, szeroko rozwiniętych wątków i wielu bohaterów. Warto sięgnąć po tę książkę, przede wszystkim dlatego, że zachęca do podejmowania wyzwań, działania, brania życia w swoje ręce.

Jolanta Bojakowska / PiMBP w Oleśnicy

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.