Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Książka tygodnia

17.04.2014

Dział: artykuły, kategoria: Kultura

Książka tygodnia

Zagrać Marię” to kolejna książka znanej aktorki ( także pisarki i publicystki) Joanny Szczepkowskiej. Tym razem inspiracją stała się postać naszej słynnej uczonej, noblistki: Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety, która wywarła ogromny wpływ na oblicze świata i zyskała przydomek „dobroczyńcy ludzkości”.

To ona przetarła szlak kobietom w nauce: jako kobieta – pierwsza noblistka i pierwsza kobieta profesor (jej starsza córka także noblistka).

Główna bohaterka książki otrzymuje propozycję zagrania Marii Curie w filmie w koprodukcji polsko- francuskiej. Przeistacza się w postać całą sobą . Charyzma uczonej musi mieć przełożenie na charyzmę odtwórczyni głównej roli. Marta czyni ją niezwykle dynamiczną i prawdziwą. „Od pierwszej sceny było widać, że to coś więcej niż dobra rola, że ona się zespoliła z tamtą kobietą, psychicznie, fizycznie, mentalnie (…) Kiedy kamera podglądała ją tylko przez szparę w drzwiach, wtedy już wszyscy mieli poczucie, że obcują...no co tu dużo mówić, obcują z Marią Curie”. Dla Marty rola ta stała się wielkim życiowym wyzwaniem.

Jest to swego rodzaju powieść dwuwarstwowa, ponieważ autorka wplata w jej treść autentyczną korespondencję uczonej z córkami i siostrą, pokazując w ten sposób relacje uczuciowe między nimi. Można się zachwycić połączeniem rzetelności dokumentacji z wymyśloną fabułą książki. Aspekt wielowarstwowości odsłania nam wizerunek kobiety ciepłej, troskliwej, kochającej matki. Ale i uosabia postać tragiczną, uwikłaną w romans z żonatym mężczyzną, pogrążoną w myślach samobójczych. Pani Joanna Szczepkowska nawiązując do biografii uczonej, stworzyła nietypowy portret kobiety, pełnej temperamentu, związanej mocno ze swoją rodziną.

Dalszy rozwój fabuły skłania do nazwania Marty aktorki – skandalistką i introwertyczką. Poprzez nienaturalne zatracenie się w granej postaci staje się paranoiczną osobowością. Popada w obłęd, szkodzi swojemu zdrowiu, traci własną tożsamość z chęci bycia najdoskonalszym wcieleniem Marii Curie (na własne życzenie doprowadza do bezpośredniego kontaktu z pierwiastkami promieniotwórczymi – przypłaca to swoim zdrowiem). Niebezpieczna i szalona w swych posunięciach Marta, nie znalazła akceptacji wśród ekipy kręcącej film. Wobec czego Francuzi rezygnują z jej osoby, ponieważ przekroczyła granice aktorstwa, chcąc odczuwać i myśleć jak naukowiec.

Według ekipy „film ma być erotyczny (…), której umysł jest równy zmysłowości”. „My chcemy pokazać zmysłowość kobiety genialnej. Kobiety o wybitnej umysłowości”. A oto punkt widzenia Marty: „Tego filmu nie można sprowadzić do romansów”. Skutkuje to zerwaniem z nią kontraktu. Szczepkowska świetnie ukazuje poszczególne fazy szaleństwa, w których determinacja młodej aktorki miesza się wyraźnie z obsesją, a poczucie bezwarunkowego utożsamiania się za wszelką cenę z Marią- naukowcem, prowadzi nieuchronnie do uzależnienia od odgrywanej roli. Młoda aktorka przepełniona pasją, nie potrafi zamienić jej w swój sukces zawodowy. Natomiast doświadczona , dojrzała aktorka, jaką jest niewątpliwie pani Joanna Szczepkowska, pozwoliła nam zobaczyć Marię Curie Skłodowską w pozanaukowym kontekście.

Omawiana książka jest wprawdzie fikcją, ale sprawia wrażenie dokumentu, jest inspirowana faktami. Warto tu dodać, iż rok 2011 został ogłoszony rokiem Marii Skłodowskiej – Curie. Wielka uczona została wybrana Polką wszech czasów (w prestiżowym konkursie zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski i czasopismo ”Mówią wieki”).

Lektura „Zagrać Marię” może też stać się inspiracją do sięgnięcia po książkę Shelley Emling pt. „Maria Skłodowska-Curie i jej córki”, którą rekomenduje właśnie Joanna Szczepkowska wraz ze swymi dwiema córkami.

Obie pozycje znajdują się w zbiorach oleśnickiej biblioteki.

Zapraszam do wypożyczenia i przeczytania.

 

Anna Łabuńska / PiMBP w Oleśnicy

AUTOR

PiMBP

PiMBP

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.