Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Konkurs dziennikarski - Oleśnica szyta prawie na miarę

15.02.2013

Dział: artykuły, kategoria: Własnym zdaniem

Elegancki mężczyzna wybiera krawca z najwyższej półki. Prosi o szyty na miarę, dobrze skrojony garnitur. Przecież nie wypada pokazać się w zacnym towarzystwie w zbyt długiej marynarce czy w spodniach z więcej niż jednym zagięciem. W końcu jak nas widzą tak nas piszą. I tą maksymą najwyraźniej kierują się oleśnickie władze. Jednak nie wychodzi im to aż tak wzorowo.

    Mamy wszystko nie posiadając niczego. Zacznijmy od lodowiska, najbliższemu mojemu sercu. Pomysł wybudowania obiektu wspaniały, sam szanowny Burmistrz był głównym prowodyrem. Jednak na pomyślę, pomyślność się skończyła. Najbardziej razi projekt. Dlaczego znawcy i eksperci tematu projektują zbyt małą taflę na rozgrywanie oficjalnych meczy hokeja mając do dyspozycji naprawdę sporą wolną przestrzeń? I to pomimo interwencji zainteresowanych mieszkańców! A brakuje tak niewiele, by ku uciesze kibiców swoje spotkania rozgrywała drużyna Oleśnickich Orłów. Szkoda.

    Idźmy dalej. Czym może pochwalić się Oleśnica na sportowej arenie międzymiastowej? Niewątpliwie dobrze obsadzonymi turniejami siatkarskimi. O ile cel jest bardzo patetyczny, to każda inna kwestia budzi kontrowersje. Jednak tego wątku nie będę poruszał, bo zapewne rozpętałbym niepotrzebną wojnę. Skupmy się na tym, że w Oleśnicy oglądamy gwiazdy pokroju Bartosza Kurka, Mariusza Wlazłego, Sebastiana Świderskiego czy Marcina Możdżonka. Cudownie! Piękne wystawy, ataki, bloki i serwisy. A nie wróć, serwisy nie. Dlaczego? Ponieważ hala jest zbyt niska, by światowej klasy zawodnicy mogli uwolnić swój potencjał i popisać się zagrywką rodem z Ligi Światowej. A szkoda, bo jak udowodnili nasi siatkarze, robią to na mistrzowskim poziomie.

    Z wysokich lotów przejdźmy do szybkich przejażdżek. Czym może zajmować się oleśnicka młodzież? Ciężkie pytanie. Zastanówmy się. Jesteśmy w dobie amerykańskiego stylu życia, subprime’owych kredytów i marketingowego podejścia do konsumenta. Trendy zza oceanu trzymają się również młodzieży. Zamiast berka i gry w klasy, mamy bmx’y, skateboard’erów i rolkarzy jak w X-Games. I to oczywiście popieram. I życzył bym sobie, by ci zdolni entuzjaści mieli jak najwięcej miejsc do trenowania. Bo jak na razie jest ich jak na lekarstwo. Jeden skate park przy ulicy Daszyńskiego. Jest, ale jesteśmy w Oleśnicy, więc zastanówmy się co w nim jest nie tak. Wcale się na siłę nie czepiam, uwierzcie mi, ale kto wpadł na pomysł by powierzchnię skate park wyłożyć brukową kostką? Widzieliście kiedykolwiek podobne miejsce z taką nawierzchnią? Pewnie nie. Dla laików postaram się to zwięźli wytłumaczyć. Małe kółka, w jakie są wyposażone deskorolki czy rolki wpadają w szczeliny między materiałem co powoduję, że jazda jest bardzo utrudniona. Nie można się rozpędzić, nabrać odpowiednej prędkości a to blokuje większość efektownych ewolucji i tricków.

    Czas poruszyć tematy „na czasie”. Nie tak dawno  do użytku miasto oddało kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny miejskie stawy.  Po raz kolejny mogę stwierdzić, że pomysł świetny, aranżacja bez zastrzeżeń, mieszkańcom się podoba. A sportowcom? Wokół ścieżek są przyrządy do trenowania jednak niestety w wielu przypadkach, gdyby nie opisy to nie wiedziałbym jak na nich ćwiczyć. Co więcej, projektant prawdopodobnie wybrał estetykę zamiast ergonomii bo wymiary większości z nich są wzięte z kosmosu. Chyba, że założymy, że każdy z nas ma blisko 2 metry wzrostu i rozmiar stopy około 50 centymetrów. Bo jak inaczej doskoczyć do drążka na wysokości 3 metrów czy poprawnie wykonać serię popularnych brzuszków, gdy nie można zaprzeć się stopami bo palce nie sięgają do uchwytu?

    Więc jak to jest z naszymi miastem? Niby wszystko jest, ale wszędzie czegoś brakuje. Niby nasz szyty na miarę garnitur prezentuje się dobrze, ale doceniają go tylko nieświadomi gustu ignoranci. Wprawne oko stylisty odgadnie, ze szyła go ślepa krawcowa z materiałów z recyklingu. A szkoda, bo pomysłów i zapału mogą nam zazdrościć miasta w całej Polsce.

 

                                                                                                                      Daniel Martyniec

AUTOR

Dancor

Dancor

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.