Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

IPN zaprosił Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej na konferencję „Moja Mała Ojczyzna”.

20.11.2014

Dział: artykuły, kategoria: Sprawy miasta

   IPN zaprosił Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej na konferencję „Moja Mała Ojczyzna”.

Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu zorganizował w dniach 13- 14 XI 2014 r. w Legnicy i Lubinie konferencję edukacyjną „Moja Mała Ojczyzna”, do udziału w której została zaproszona Anna Kołodrubiec, nauczycielka z Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy. Celem sympozjum było przybliżenie historii regionu, ze szczególnym uwzględnieniem śladów obecności Armii Czerwonej (Radzieckiej)

i seminarium edukacyjne na temat Zbrodni Lubińskiej w miejscu jej upamiętnienia

            Od wielu już lat nauczyciele Gimnazjum nr 2 w Oleśnicy współpracują z wrocławskim Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Dolnośląski, a pod kierunkiem jego dyrektora, Pani Doroty Rasały- Świtoń, powołana Dolnośląska Rodzina Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK prężnie działa. Oleśniccy nauczyciele z gimnazjalnej „dwójki”, oprócz pracy dydaktycznej z uczniami, systematycznie publikują też artykuły na temat działalności ZWZ- AK w czasie wojny, prześladowań AK w latach stalinowskich oraz edukacji historycznej i patriotycznej realizowanej przez szkoły skupione w Rodzinie Szkół. Z tematyką publikacji można zapoznać się w ogólnopolskich „Biuletynach informacyjnych”- Miesięcznikach Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz w Kwartalniku Powiatu Oleśnickiego, którego wydawcą jest Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja.          

 Problematyka śladów obecności Armii Czerwonej (Radzieckiej) dotyczy także Oleśnicy, gdyż w mieście od stycznia 1945 r. były tworzone przez nią obozy jako centra zgrupowań dla wyzwolonych na Dolnym Śląsku jeńców wojennych oraz przymusowych robotników, np. Polaków, Francuzów, Włochów, Brytyjczyków i Jugosłowian. Miasto było też zapleczem dla 1. Frontu Ukraińskiego przygotowującego się do walk o FestungBreslau.

 Anna Kołodrubiec

 

AUTOR

obserwator BR

obserwator BR

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.