Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Gimnazjum nr 2 uczestniczyło w ogólnopolskim projekcie obchodów Dnia Prawnika i 25-lecia Konwencji Praw Dziecka jako jedyna szkoła w Oleśnicy

11.12.2014

Dział: artykuły, kategoria: Sprawy miasta

Dziewiątego grudnia w gimnazjum nr 2 gościliśmy adwokata , który zapoznał naszych uczniów z Konwencją Praw Dziecka i nie tylko. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu, z inicjatywy Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy przy współpracy UNESCO. Europejski Dzień Prawnika ma formę jednodniowego projektu edukacyjnego, polegającego na organizacji spotkań w szkołach z młodzieżą i

propagowaniu lekcji przez adwokatów  i radców prawnych o prawach i obowiązkach uczniów oraz narzędziach ochrony tych praw, o tajemnicy zawodowej i zobowiązaniach etycznych polskich prawników, a także o problemach związanych z Internetem.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas trzecich. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Głównym tematem spotkania  było przypomnienie Konwencji Praw Dziecka i praca grupowa polegająca na analizie kanzusu dotyczącego przypadku siedemnastoletniego chłopca, który urządził  w domu imprezę urodzinową . Około godziny 23 zapukała do jego drzwi policja. Problem do rozwiązania brzmiał:

Czy policja może wejść do mieszkania? Jakie prawa ma Jan?

Aby odpowiedzieć na te pytania uczniowie musieli przeanalizować przepisy prawne z ustawy o policji, kodeksu postępowania karnego, Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów z dnia 26 lipca 2005r.

Zadanie to wywołało dużo emocji i zainteresowania tematem.

Druga część spotkania była przeznaczona na zadawanie pytań  przez uczniów. Pojawiły się m.in. zapytania o studia prawnicze, o to czy wolno uczniowi zabrać telefon komórkowy.

Przedsięwzięcia tego typu  przełamują stres przed publicznym wystąpieniem,  jak również pozwalają poznać  wiedzę  w inny , interesujący sposób, dlatego namawiamy do udziału w takich inicjatywach.

Rzecznik Prasowy Gimnazjum nr 2

AUTOR

obserwator BR

obserwator BR

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.