Facebook
RSS
ARTYKUŁY WYDARZENIA WASZE PROBLEMY WASZE PROPOZYCJE KONTAKT ZALOGUJ SIĘ DO SERWISU

Armia Krajowa to nie tylko misja , to zaszczyt!

21.02.2015

Dział: artykuły, kategoria: Sprawy miasta

Armia Krajowa to nie tylko misja , to zaszczyt!

Koniec roku kalendarzowego to nie tylko czas podsumowania, ale przede wszystkim czas planowania nowych działań. Z takiego założenia wyszła społeczność Gimnazjum nr 2 organizując spotkanie na terenie naszej szkole , w którym uczestniczyły osoby szczególnie zaangażowane w krzewienie pamięci o Armii Krajowej.

 

 

Głównym inicjatorem spotkania była dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej, Dorota Rasała Świtoń. Na zaproszenie odpowiedzieli: burmistrz miasta Oleśnica – Michał Kołaciński, ks. Infułat Władysław  Ozimek - proboszcz parafii  św. Jana Apostoła Ewangelisty w Oleśnicy, Krzysztof Sycianko – prezes Zarządu Obwodu Światowego Żołnierzy AK w Oleśnicy i nasi najwierniejsi przyjaciele – kombatanci Armii Krajowej.

Podczas spotkania omówiono wszystkie działania związane z promowaniem wiedzy i pamięci o patronie naszej szkoły. Co ważniejsze , zaplanowano działania na ten rok. Wśród nich znalazły się między innymi.

27 lutego na Oleśnickim Rynku nastąpi uroczyste otwarcie wystawy: Polskie Państwo Podziemne. Współorganizatorem tej akcji jest MOKiS w Oleśnicy, wystawa zaś jest własnością Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Ekspozycja zapozna mieszkańców naszego miasta ze  strukturą terytorialną i organizacyjną Polskiego Państwa Podziemnego, formami  i metodami  walki z okupantem, m.in. akcje sabotażowe i dywersyjne, wywiad i kontrwywiad oraz przytoczy  zagadnienia łączności, aprowizacji i aktywności informacyjno-propagandowej.  Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do jej obejrzenia.

Pierwszego marca po raz kolejny mieszkańcy Oleśnicy spotkają się na rondzie „Żołnierzy  Wyklętych” w celu uczczenia tych  bohaterów . Tradycją naszej szkoły stało się już szczególne obchodzenie  tego dnia. Nam bowiem przypadł zaszczyt przybliżania mieszkańcom naszego miasta postaci jednego z żołnierzy wyklętych . W ubiegłym roku opowiadaliśmy o Ince- Danucie Siedzikównie.   Tym razem jest to rotmistrz AK – Witold Pilecki.

Jan Nowak Jeziorański to kolejna postać ważna dla naszej społeczności szkolnej. Postać ta stanie się tematem przewodnim tegorocznej nocy historycznej. Zaś 3 marca zaprezentujemy jedną z przygotowanych  przez uczniów tablic  na temat ”Kuriera z Warszawy” w czasie otwarcia wystawy : Jan Nowak Jeziorański – misja Polska   w Kuratorium we Wrocławiu.

Jak widać sporo przed nami wyzwań, co bardzo nas cieszy i jednocześnie motywuje do dalszej pracy.

AUTOR

obserwator BR

obserwator BR

OCEŃ WPIS

WSZELKIE PRAWA ZATRZEŻONE | OLESNICA.EU COPYRIGHT 2012 | REGULAMIN

PROJEKT I WYKONANIE PublicON

Portal dziennikarstwa społecznościowego Olesnica.eu. Wyraź zwoje zdanie i bierz aktywny udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego swojego miasta.